Pradědovo včelařství

O Pradědově včelařství

Naše včelařství se nachází pod nejvyšším vrcholem Hrubého Jeseníku, horou Praděd, v chráněné krajině, jejíž nádhera a rozmanitost zaslouženě zaujala místo v seznamu evropsky významných lokalit. Chráněná krajinná oblast Jeseníky se svou rozlohou řadí mezi největší CHKO vůbec, je pro ni charakteristická naprosto jedinečná fauna a flora, kterou nenajdete nikde jinde. Na jejím území je vyhlášeno mnoho zvláště chráněných území, např. Praděd, Rejvíz, Morgenland, najdete zde známé lázně Karlova Studánka a spoustu dalších turisticky a lyžařsky zajímavých lokalit.

A právě tady, v ekologicky čistém a průmyslem nezatíženém prostředí, máme ukrytý náš největší poklad, naše včely.

Historie našeho rodinného včelařství se začala psát ke konci minulého století, kdy jsme s otcem a bratrem vyráběli technické doplňky pro tehdy již známou velkou profesionální včelí farmu Kolomý, se kterou nás navíc pojí rodinné vztahy. Byl jsem v tu dobu zaměstnaný ve firmě Ekoservis Jeseníky, která prováděla biotechnické zásahy v přírodních rezervacích, a při své práci jsem se často setkával i se včelami, které jsou nedílnou součástí krásné jesenické přírody.

Začal jsem přemýšlet, že bych chtěl od života víc, že bych rád obohatil svou práci o něco nového a zajímavého, co by mi navíc také pomohlo vylepšit rodinný rozpočet a do čeho bych mohl postupně zapojit celou svou rodinu. Usilovně jsem studoval veškeré dostupné materiály o včelách a později jsem dokonce při zaměstnání dálkově vystudoval obor Včelař.

Rozhodujícím momentem byla častá rodinná setkání s mým strýcem Janem Kolomým, profesionálním včelařem, který mě zbavil počátečních obav a posvětil moje nadšení vybudovat si vlastní včelařský provoz. Stal se mým mentorem a rádcem. Začal jsem včelařit a díky pomoci a podpory, které se mi dostalo od celé mé rodiny, se nám dílo podařilo, i když ne vždy to bylo jednoduché. Když jsem však po prvním medobraní ochutnal svůj první med, bylo mi, jako bych dosáhl úžasného vítězství.

V současnosti máme již přes 300 kmenových včelstev, o která se staráme. Snažíme se, aby včely měly ta nejvhodnější stanoviště, která jim zajistí co nejlepší přírodní zdroj snůšky. Výhodou našich stanovišť je hlavně to, že se nachází v krajině CHKO s minimálním zemědělským zatížením. Skladba porostů ve zdejším prostředí Jeseníků včelám nabízí zdroje nektaru a pylu převážně z třešní ptačích, javorů, hlohů, smrků a hlavně spousty medonosných rostlin charakteristických pro zdejší horské louky. Díky tomu produkují naše včely med jedinečné chuti.

Snažíme se, aby se naše včelařství neustále rozvíjelo a modernizovalo. A i přes poměrně krátkou historii se nám úspěšně podařilo navázat spolupráci v oblasti produktů se zahraničními firmami.